به نقل از ديلي ميل، كاميون حامل 1000 گربه كه به رستوران هاي شهر شانگهاي فروخته شده بودند در راه تصادف كرد. راننده مجروح شده و به بيمارستان انتقال يافت.

در اين كاميون جعبه هايي چوبي كه در هر يك بيش از 40 گربه روي هم توده شده بودند، حمل مي شد.

ماموران پليس چين كه نمي توانستند براي نگهداري اين تعداد گربه  جايي را فراهم كنند درخواستي را روي "Weibo " (توييتر چيني) منتشر كرده و از افراد داوطلب دعوت كردند كه به كمك گربه ها بشتابند.

دهها نفر از دوطلبان محلي به كمك گربه هاي گرسنه و تشنه شتافته  و براي خريد آنها با مالكشان گفت و گو كردند.

داوطلبان به گربه ها شير، آب و غذا داده و سپس اغلب آنها را به مركز حمايت حيوانات شهر شانگشا تحويل دادند. شماري از دوطلبان نيز بقيه گربه ها را به خانه هايشان بردند.

هر سال بيش از چهار ميلون گربه توسط چيني ها خورده مي شوند. هيچ قانوني در مورد ممنوعيت فروش گربه ها به رستوران ها در چين وجود ندارد به رغم اينكه سال هاي زيادي طرفداران حمايت از حيوانات در مورد خوردن گربه ها در چين اعتراض مي كنند.

منبع: جام جم

+ نوشته شده در شنبه سی ام دی 1391ساعت 8:39 توسط زرتشت |

دخل و تصرف‌هایی که بشر در زیستگاه‌های طبیعی حیوانات می‌کند، از ایجاد انواع آلودگی‌های شیمیایی گرفته تا انتشار امواج مخابراتی و ماهواره‌ای، همه و همه باعث برهم خوردن نظم طبیعت و مشکلات زیست‌محیطی فراوانی می‌شود که هر روز شکل جدیدی از آن رخ می‌نماید.

از جمله این مشکلات تلفات سنگین در تعداد زیادی از کندوهای عسل استان کرمانشاه است که به گفته زنبورداران این استان اکنون وضع به حدی بغرنج شده است که در برخی از زنبورستان‌ها گاهی تا 80درصد زنبورها به کندو باز نمی‌گردند.موضوع از این قرار است که زنبورها تا زمانی که در کندو هستند، مشکلی ندارند اما وقتی که از کندو خارج می‌شوند قادر به شناسایی مسیر بازگشت نیستند و راه‌شان را گم می‌کنند. از آنجا که هیچ لاشه زنبوری در اطراف کندو یا زنبورستان‌ها مشاهده نمی‌شود، نمی‌توان بیماری خاصی را عامل این تلفات دانست، بنابراین باید علتی را جست‌وجو کرد که جهت‌یابی زنبورها را دچار مشکل می‌کند.زنبورهای عسل از جمله حشراتی هستند که مسیرهای رفت و برگشت خود را از طریق ارسال و دریافت امواج پیدا می‌کنند. با توجه به این موضوع، یکی از احتمال‌هایی که زنبورداران می‌دهند این است که امواج الکترومغناطیسی موجود در محیط روی امواج تولید شده از سوی زنبور عسل تأثیر می‌گذارد و باعث سردرگمی این حشره می‌شود. در این میان گفته می‌شود که بازنگشتن زنبورهای کارگر- که وظیفه تهیه غذا را برعهده دارند- به کندو، ملکه و باقی زنبورهای باقیمانده در کندو را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

سرور جلالی‌نژاد، کارشناس زنبور عسل اداره دامپزشکی استان کرمانشاه، در این زمینه می‌گوید: «هنوز تحقیقاتی که صحت و سقم تأثیر امواج مخابراتی و ماهواره‌ای روی زنبور عسل را بررسی کند، در کشور انجام نگرفته است، اما از شواهد بر می‌آید که امواج بی‌تأثیر نیست و سیستم ایمنی زنبورها را ضعیف و سیستم عصبی آنها را دچار اختلال می‌کند.»وی علاوه بر تأثیر امواج، اوضاع نامساعد جوی و تغذیه نامناسب را از دیگر عوامل فرار زنبورها می‌داند و تصریح می‌کند: «گروهی متشکل از کارشناسان اداره دامپزشکی و سازمان جهاد کشاورزی در حال بررسی این موضوع هستند که درصورت به نتیجه رسیدن این پژوهش، یافته‌های آن به آگاهی مردم خواهد رسید.»

بهرام خانی، معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه نیز با بیان اینکه در طول چند سال اخیر در زمینه افزایش جمعیت زنبورستان‌ها فعالیت‌های زیادی انجام گرفته است، می‌گوید: «براساس آخرین سرشماری که در سال89 انجام شد، 2617 زنبورستان در سطح استان فعال است و کل کندوهای این زنبورستان‌ها به 156هزار عدد می‌رسد. همچنین براساس این آمار مجموعا 1463تن عسل به 2 صورت پرورش بومی و مدرن در سال89 برداشت شده است.وی با بیان اینکه درباره فرار زنبورها از زنبورستان‌های استان دلایل غیرعلمی و غیرمستند زیادی مطرح می‌شود، می‌افزاید: «دلایل زیادی می‌تواند موجب بروز این مشکل بشود که از جمله آنها تأثیر امواج است.»

به گفته وی، فعلا آمار دقیقی از میزان تلفات کندوها وجود ندارد، چون تمام ارقامی که زنبوداران اعلام کرده‌اند غیررسمی است و نمی‌توان به آنها اکتفا کرد.

سیروس تیموریان، از بنیانگذاران زنبورداری به شیوه صنعتی در کرمانشاه که بیش از 3دهه در این زمینه فعالیت دارد، پدیده ناپدیدشدن زنبورها را به سونامی غم‌انگیزی تعبیر می‌کند که علاوه بر از بین بردن زنبورداری و کاهش تولید عسل، به‌دلیل حذف زنبورها از فرایند گرده‌افشانی درختان و گیاهان، فاجعه زیست‌محیطی جبران‌ناپذیری را به‌دنبال دارد. به گفته وی، پدیده بازنگشتن زنبورها به کندوها مشکلی جهانی است که نمونه‌های آن در کشورهای آمریکایی و اروپایی مشاهده شده، اما در کشور ما دامنه این پدیده وسیع‌تر است؛ به‌طوری که زنبورداران زیادی به‌خصوص در غرب کشور با این مشکل مواجه هستند. او با بیان اینکه صنعت زنبورداری در کشور ما یتیم است، اضافه می‌کند: «این فعالیت حساس در طول 50‌سال گذشته در مراکز تحقیقاتی کشور جایگاه چندانی نداشته است.» تیموریان با گلایه از مسئولان وزارت کشاورزی و نهادهای مرتبط می‌افزاید: «گویا برخی از مسئولان هنوز عمق فاجعه را درک نکرده‌اند، در حالی که باید با این موضوع مانند یک حادثه غیرمترقبه برخورد شود.»

وی با بیان اینکه هیچ نشانه‌ای دال بر وجود بیماری شناخته‌شده در بین زنبورها که به فرار آنها از کندوها منجر شود مشاهده نشده است، تأثیر بیماری نوزما که اخیرا برخی فرار زنبورها را به آن مرتبط دانسته‌اند، رد می‌کند و می‌گوید: «این بیماری حتی درصورت اثبات وجودش، فقط در فروردین و اردیبهشت ماه قربانی می‌گیرد درصورتی که ما بیشترین تلفات فرار زنبورها را در پاییز و زمستان شاهد هستیم.»تیموریان یکی از راه‌حل‌های رفع مشکل فرار زنبورها را اصلاح نژاد زنبورها به‌خصوص ملکه می‌داند و می‌افزاید: «اگر ملکه‌ها در تخم‌گذاری قوی عمل می‌کردند حتی درصورت گم و سرگردان‌شدن عده‌ای از زنبورها، ملکه با تخم‌گذاری خود می‌توانست کمبود زنبور کارگر را جبران کند.

وی معتقد است که ملکه قفقازی یکی از بهترین نژادهای دنیاست و کشور ما به‌دلیل روابط تجاری خوبی که با کشورهای حوزه قفقاز دارد، می‌تواند از این موقعیت استفاده کند.حسین افضلی یکی دیگر از زنبورداران با تجربه استان کرمانشاه میزان خسارت وارد شده به‌دلیل فرار زنبورها را بین 70تا100درصد برآورد می‌کند. وی با بیان اینکه روز به روز از جمعیت داخل کندوها کم می‌شود، می‌گوید: «ما گمان می‌کردیم امکان دارد نقصی در کار ما باشد به همین دلیل تمام موارد را با همکاران بازبینی کردیم، اما دیدیم که هم از لحاظ تغذیه و هم از لحاظ نحوه نگهداری همان روالی که سالیان گذشته انجام می‌دادیم، طی شده است.»

وی می‌افزاید:« در چند سال اخیر احتمال تأثیر امواج بین زنبورداران و کارشناسان همواره مطرح بوده است، اما ابتدا فرار زنبورها چندان گسترده نبود درحالی که در پاییز و زمستان سال گذشته این موضوع آن‌قدر گسترش پیدا کرد که برای نمونه خود من پس از 15 سال سابقه زنبورداری از 230کندو، تنها 30 کندو برایم باقی‌مانده است و بقیه زنبورداران هم وضع‌شان مانند من یا حتی بدتر است». افضلی خاطرنشان می‌کند: «برای اکثر زنبورداران کرمانشاهی مشکل بازنگشتن زنبورها به کندو به‌وجود آمده است. این مشکل به‌خصوص در زنبورستان‌هایی که در نزدیکی دکل‌های مخابراتی قرار دارند، حادتر بوده و این در حالی است که کسانی که زنبورستان‌هایشان در نقاط کور قرار دارد، از این مشکل در امان مانده‌اند.

در این میان علاوه بر زنبورداران، کارشناسان محیط‌زیست نیز تأکید می‌کنند که کوچ جمعی و مرموز زنبورهای عسل به‌دلیل نقشی که این حشرات در گرده‌افشانی دارند، پیامدهای زیست‌محیطی فراوانی می‌تواند داشته باشد. با این حال هنوز مسئولان شرکت مخابرات که زنبورداران انگشت اتهام‌شان را به سوی دکل‌های این شرکت نشانه رفته‌اند، در برابر این موضوع واکنشی از خود نشان نداده‌اند و حتی حاضر نیستند در این باره با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند، چه رسد به اینکه برای بررسی این پدیده دست به تحقیقات جامع بزنند.

منبع همشهری

+ نوشته شده در سه شنبه دهم خرداد 1390ساعت 14:49 توسط زرتشت |

زیست شناسان سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت موفق شدند پنج گونه دوزیست آفریقایی که تاکنون تصور می شد منقرض شده اند را بار دیگر در کنگو شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم اعزامی از اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت با کاوش در جنگلهای جمهوری دمکراتیک کنگو موفق شدند پنج گونه قورباغه که تاکنون اعتقاد بر این بود که منقرض شده اند را شناسایی کنند.

این خبر خوش در گزارش "الی گرین بائوم" منتشر شده است. کمیسیون نشنال جغرافی بودجه این پروژه تامین کرده است.

وضعیت این پنج گونه که اولین بار بین سالهای 1950 تا 1952 شناسایی شده بودند تا زمانی که در دوره کاوش بین سالهای 2009 تا 2011 دوباره کشف شدند به صورت یک راز باقی مانده بود.

"الی گرین بائوم" سرپرست این تیم کاوش و زیست شناس دانشگاه تکزاس در "ال پازو" در این خصوص توضیح داد: "همانند بیشتر گونه های دوزیستان ناپدید شده، این نمونه ها نیز از دهها سال قبل دیده نشده بودند و به همین دلیل هیچ چیز از وضعیت آنها نمی دانستیم."

وی افزود: "کشفیات تیم ما تائید می کنند که هنوز اکتشافات کمی در این جنگلها انجام شده است. درحالی که این منطقه از نظر تنوع زیستی به اندازه کافی بزرگ است."

جنگلهای این منطقه از مدتها قبل کاوش نشده بودند. در حقیقت از 1960 درگیریهای محلی متعدد این منطقه موجب شدند که دانشمندان از این جنگلها دور بمانند. در طول این سالها جاده های خطرناک، مراکز کمکهای بهداشت اولیه و کاشت مینهای ضد انسان، موانع بزرگی را بر سر راه تحقیق این فضای طبیعت ایجاد کردند.

در این کاوش جدید، تیم "گرین بائم" بیش از 160 کیلومتر را از میان کوهها پیمودند و این زیست شناس در طول این اکتشاف به تب استخوان شکن مبتلا شد.

قورباغه شفاف
 
شکم پر از تخم این قورباغه باردار از پشت پوست شفاف آن کاملا هویدا است. این قورباغه شفاف، یکی از پنج گونه دوزیستی ناپدید شده است که در این کاوش اخیر در کنگو دوباره کشف شده اند.

قورباغه شفاف اولین بار در 1950 کشف شد و اکنون این نمونه ماده از گونه Hyperolius leucotaeniu به تازگی در رودخانه "الیلا" در جنوب شرقی این کشور آفریقایی دوباره مشاهده شد.
 
 
دوزیست ارتفاعات
 
این گونه که Chrysobatrachus cupreonitens نام دارد در ارتفاعات جلگه آبگیر "ایتومباو" در جنوب شرقی کنگو پیدا شد.
 
به گفته این تیم تحقیقاتی، تقریبا یک سوم از گونه های دوزیستان در دنیا منقرض شده اند و یا به زودی منقرض می شوند و به همین دلیل، کشف دوباره این پنج گونه، یک بارقه امید است.
 
"الی گرین بائوم" اظهار داشت: "دوزیستان همان عملی را انجام می دهند که قناریها در معادن زغال سنگ می کنند و به عنوان یک سیستم هشدار شناخته می شوند. به طوری که اگر منقرض شوند بدان معنی است که ما نیز در آینده منقرض خواهیم شد و باید بگویم که در حال حاضر وضعیت این جانوران چندان خوب نیست."
 
 
قورباغه به اندازه ناخن
 
دانشمندان این قورباغه را که بزرگتر از یک ناخن نیست و با نام علمی Arthroleptis pyrrhoscelis  شناخته می شود در ارتفاع حدود 2 هزار متری در جلگه "ایتومباو" کشف کردند.
 
 
نجات یافته در جنگل
 
این تیم قورباغه گونه Hyperolius chrysogaster را در تنها زیستگاه شناخته شده اش یعنی در جنگلهای نسبتاً امن پارک ملی "کاهوزی- بیگا" در بخش شرقی کنگو کشف کردند.
 
 
قورباغه ای با پاهای گوشتی
 
در زمانی که بسیاری از گونه های قورباغه های آفریقایی منقرض شده اند کشف دوباره Phrynobatrachus asper یک خبر واقعاً خوب است.
 
پاهای این قورباغه بسیار گوشتی هستند. این قورباغه در سال 2009 و زمانی کشف شد که ساکنان دهکده ای در جلگه "ایتومباو" سعی داشتند که یک نمونه کشته شده این دوزیست را به عنوان غذا به دانشمندان بفروشند. به همین علت این تیم برای کشف یک نمونه زنده این منطقه را گشتند و سرانجام آن را در یکی از مسیرهای آب این جلگه پیدا کردند.
 


منبع خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در دوشنبه دوم خرداد 1390ساعت 10:1 توسط زرتشت |

درباره آخرین ببر خزر دیده شده مطالب مختلف و گوناگونی وجود داره به طوریکه در برخی منابع آخرین ببر خزر را همان ببری که در سال 1959 در گلستان کشته شده میدانند. 

البته در سالهای بعد 1960 در چین 1968 در آمو دریا 1970 در نواحی افغانستان و حتی 1997 در شمال افغانستان شواهدی از مشاهده ببر خزر به دست امده. که البته ارجاع مناسب به آنها شاید کمی دشوار باشد از دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند درخواست میکنم که برای روشن شدن موضوع مطالب خودشان را با ذکر منبع ارائه کنند.

به امید ایرانی سبز و آباد

ببر خزر کشته شده در شمال ایران دهه 1940+ نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 12:29 توسط زرتشت |

ببر مازندران یا ببر ایرانی با نام علمی Panthera tigris virgata که در جنگلهای مازندران می‌زیسته نژادی است از ببر، که به نام ببر ایرانی شهرت داشته و امروزه منقرض گردیده‌است.

آخرین ببر در مازندران که افراد محلی به آن شیر سرخ می‌گفتند در سال ۱۳۳۸ ه ش در جنگل گلستان، در منطقه گنبد کاووس، به دست یک شکارچی محلی شکار شد. از ببر مازندران تنها یک نقاشی رنگی و چند عکس و چند پوست بجا مانده است[نیازمند منبع]. عکسها و پوستها نشان می‌دهند که رنگ ببر مازندران از ببر بنگال روشنتر، و تااندازه‌ای نارنجی مایل به قرمز و نوارهای عرضی آن باریکتر و منظمتر و به تعداد بیشتر بوده‌است. موهای بدن ببر مازندران بلندتر و پرپشت تر از ببر بنگال و کوتاه تر از ببر سیبری و جثه آن بزرگ‌تر از ببر بنگال و کوچک‌تر از ببر سیبری بوده‌است.

ببر مازندران مارال، گراز، شوکا، خرگوش، پرندگان، خزندگان گربه وحشی و هنگام گرسنگی کمبود غذا، گاو و گاومیش اهلی شکار می‌کرد.

شکار بی رویه، خشک کردن نیزارها و مردابها برای کشاورزی، باغداری و خانه سازی، از میان رفتن جنگلهای جلگه ای سبب نابودی نسل ببر در ایران شده‌است.

ببر مازندران از تیره‌های بسیار نزدیک به ببر سیبری بوده و این دو تیره، تنها حدود ده هزار سال است که از هم جدا شده‌اند. بررسی دی‌ان‌آ بقایای یافته شده از ببر مازندران، و مقایسه آن با ببر سیبری، نشان می‌دهد این دو تیره تنها در یک نوکلئوتید تفاوت دارند و هر دو از یک زیرگونه بوده‌اند. همین امر احتمال بازگشت ببر مازندران به چرخه طبیعت را قوت بخشیده‌است.

طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: پستانداران
رده: گوشتخواران
راسته: گربه‌سانان
زیرراسته: پلنگ‌شکلان
خانواده: tigris
زیرخانواده: Panthera tigris


یکی از پوستهای یافت شده در دهه چهل شمسی که در موزه دارآباد نگهداری می‌شود


باغ وحش برلین 1899

باغ وحش برلین 1899

همچنین مراجعه کنید به http://en.wikipedia.org/wiki/Caspian_Tiger


منبع: http://fa.wikipedia.org/wiki/ببر_ایرانی

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 11:47 توسط زرتشت |

ببر هيركاني از گونه‌هاي شگفت‌آور و حيرت‌انگيز حيات بود كه 40 سال پيش منقرض شد. اخيرا و طي آناليزهاي ژنتيكي مدرن مشخص شد كه تفاوت ببر هيركاني و ببر سيبري كه هنوز نژادش منقرض نشده، تنها در يك حرف از كد ژنتيك است و مي‌توان ببر هيركاني را دوباره و توسط هم‌خانواده‌اش ببر سيبري احيا كرد.

تلاش‌هاي انجام شده درباره پرورش و حفاظت از نسل ببرهاي سيبري در باغ‌وحش به موفقيت‌هاي بزرگي انجاميده است.

گستره ريشه‌هاي ژنتيكي ببر هيركاني به يك ميليون سال قبل بازمي‌گردد. در آخرين تحولات عظيم ايجاد شده در دوره پليسوسين (دوران چهارم زمين‌شناسي) كه 10 تا 12 هزار سال قبل اتفاق افتاد، تقريبا تمامي ببرها از بين رفتند، اما خوشبختانه تعداد بسيار كمي از آنها زنده ماندند.

ببر هيركاني و ببر سيبري ابتدا در چين ظهور كردند و سپس در جهت غرب و در امتداد جاده ابريشم پخش شدند سپس اين گربه‌هاي باشكوه قلمرو خود را بزرگ‌تر كرده و با حركت به سمت شمال و شرق به قسمت‌هايي از اتحاد جماهير شوروي رسيدند.

محققان معتقدند كه در اوايل قرن 19 اين دو گونه با يكديگر مخلوط بوده‌اند، اما متعاقبا به خاطر شكارچيان از هم جدا شده‌اند. اين دو گربه‌سان بزرگ بعدا قلمروهاي متفاوتي براي خود ايجاد كردند.

ببر سيبري در جنگل‌هاي انبوه جنوب روسيه و دور از مناطق شرقي در درياي ژاپن مي‌زيست در صورتي كه ببر هيركاني در حوزه‌هاي آبگير مناطق شرقي و غربي آسيا در نيزار‌ها مي‌زيست و شكار مي‌‌كرد.

ببر هيركاني گونه‌ شگفت‌انگيزي در ميان گربه‌سانان بود كه وزنش معادل 375 تا 500 پوند و طول متوسط بدنش 10فوت (3.5 متر) بوده است. در زمستان بدن ببر هيركاني با موهاي ضخيم و پرپشت مايل به سرخ و نوارهاي مشكي يا قهوه‌اي راه‌راه پوشيده مي‌شد و موهاي ابريشم مانندي ناحيه زيرشكم تا زير فك او را مي‌پوشاند.

بهترين واژه‌اي كه مي‌تواند اين حالت را بيان كند «شكوهي عظيم و ترسي فراگير» است. متاسفانه با شروع از بين رفتن نيزارها به منظور سكونت و كشاورزي توسط انسان، قلمرو زندگي ببر هيركاني و ميزان شكار به كمترين حد خود رسيد؛ به گونه‌اي كه ديگر اين موجود در قلمرو خود به صورت بيگانه‌اي درآمد.

زمين‌ها براي كشت پنبه و رودخانه جهت آبياري استفاده شد و كم‌كم ببر هيركاني به صورت تهديدي براي انسان و دام‌هاي او درآمد. از سويي به خاطر پوست زيبا و گرانبهايش به شكاري براي بشر تبديل شد. آخرين تهاجم به قلمرو ببر هيركاني زماني اتفاق افتاد كه براي ريشه‌كن كردن مالاريا در سواحل جنوبي درياي خزر نيزارها را از بين بردند.

در سال 1947 كشور شوروي و گروه‌هاي بين‌المللي حفظ محيط زيست شكار ببر هيركاني را غيرمجاز اعلام كردند، اما ديگر براي بازگشت ببر هيركاني دير شده بود.

چرا كه شكار غيرمجاز و ديگر عوامل محيطي باعث از بين رفتن اين گربه افسانه‌اي شده بود.آخرين گزارش مربوط به رويت ببر هيركاني به سال 1970 برمي‌گردد اما تلاش‌ها براي حفظ ببر سيبري نتيجه داده و آميزش اين دو گونه در گذشته‌هاي دور اين اجازه را مي‌دهد كه ببر هيركاني دوباره جايگاه اصلي خود را در درخت خانوادگي ببرها بيابد.

مترجم: آتنا حسن‌آبادي
منبع: physorg

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم آذر 1388ساعت 11:1 توسط زرتشت |

تایمز آنلاین 10 وب سایت برتر آموزشی را معرفي كرده است

امروزه اینترنت در کنار تمامی کاربردهایش ابزاری آموزشی نیز به شمار می‌رود که بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان از آن به عنوان مرجع اطلاعاتی و آموزشی برای انجام تکالیف و پروژه‌های خود بهره می‌برند.

نشریه تایمز آنلاین نیز بر همین اساس لیستی از 10 وب سایت آموزشی برتر را از دیدگاه خود ارائه کرده است.

نشریه ای که دامنه وسیعی از اطلاعات علمی را از فضا و محیط زیست تا حیوانات و جهان موسیقی در خود می گنجاند، اما مهمتر از همه این نشریه اشتیاق زیستن را در جهان گسترش می دهد و با استفاده از آن به بهبود شرایط محیط زیست کمک می کند.

فایل‌های ویدیویی، فایل‌های صوتی خبری، آرشیو عظیم تصویری، فایلهای تصویری سه بعدی و پرونده هایی در رابطه با ماموریتهای فضایی اطلاعاتی هستند که می توان در این وب سایت جستجو کرد. این سایت می تواند کاملترین اطلاعات را در اختیار علاقمندان به علوم فضایی قرار دهد.

این وب سایت مقالات حرفه‌ای درباره عملکرد هر پدیده و ابزار از رایانه‌ها و خودروها گرفته تا جزئی ترین ابزار و پدیده‌ها را ارائه کرده و دارای صدها فایل ویدیویی برای نمایش تجربیات مختلف علمی است.

این وب سایت بیشتر بر موضوعاتی مانند محیط زیست، باستان شناسی، انسان، دایناسورها، فضا و تکنولوژی تمرکز داشته و فایلهای تصویری و صوتی فراوانی را برای استفاده علاقمندان بر روی شبکه قرار داده است.

موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن یکی از بزرگترین مجتمع های موزه در جهان به شمار می رود و مجله آنلاین آن رقیبی جدی برای نشنال جئوگرافی شناخته می‌شود. این وب سایت منبعی غنی از مطالب علمی ارزشمند و معتبر است.

یکی از برترین میکرو سایت‌های بی بی سی به شمار می‌رود که مجموعه‌ای ساده از فایل‌های ویدیویی را در خود جا داده است. تصاویر متحرک بیش از 370 جانور در این وب سایت یافته شده و می‌توان از طریق ابزاری خاص به صدای پای آنها نیز گوش فرا داد

تد نام سازمان بزرگی است که افراد مختلف را از سرتاسر جهان به کنفرانسی دعوت می‌کند تا نظریات خود را درباره جهان، فناوری، طراحی و دیگر حوزه‌های علمی و هنری با یکدیگر در میان بگذارند. آرشیو فیلم‌های این کنفرانس‌ها را می توان در وب سایت این سازمان مشاهده کرد. این وب سایت مطالب خود را در زبان‌های مختلف از جمله فارسی ارائه می‌کند.

تصاویری از حیات بر روی زمین عنوان کلی اطلاعات و فایل‌هایی است که درباره حیات وحش و محیط زیست بر روی این وب سایت قرار گرفته است. گونه‌های منقرض شده جانوران در این سایت در اولویت قرار دارند و به گفته این سایت، این جانداران را تنها می توان در arkive زنده و سالم مشاهده کرد.

در صورتی که به صورت رایگان به عضویت این سایت در آیید می‌توانید به صدها مقاله معتبر از مجلات مشهور دسترسی پیدا کنید. این مقالات در بخش‌های مختلف طبقه بندی شده‌اند و با وجود رتبه بندی های آکادمیک معتبر خواندن آن‌ها بسیار ساده است.

دامنه فعالیتهای این شبکه و وب سایت علوم، هنر و تاریخ است و بر روی آن می‌توان فایل‌های ویدیویی ارزشمندی را درباره موضوعات علمی مورد نظر مشاهده کرد

البته متاسفانه تعدادی از این سایتها با مشکل فیلترینگ مواجه شده اند. به امید دستیابی آزاد به علم و دانش روز دنیا.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در سه شنبه پنجم آبان 1388ساعت 10:32 توسط زرتشت |

بهترين ايستگاه رصد در جهان موفق به شناخت سردترين ، خشك‌ترين و آرام‌ترين جا در روي كره زمين شده ؛ جايي كه به نظر مي‌آيد تاكنون پاي هيچ انساني به آن نرسيده است.

براي شناسايي كامل اين جايگاه و تهيه تصاوير و عكس‌هايي از اين بهشت روي زمين، يك تيم پژوهشگر استراليايي آمريكايي از اطلاعات دريافتي ماهواره‌ها، ايستگاه‌هاي زميني و الگوهاي آب و هوايي كمك گرفته و از نتايج يك مطالعه كه عوامل موثر بر ستاره‌شناسي از جمله درجه حرارت، روشني آسمان، بخار آب و سرعت باد و ناآرامي‌هاي جوي را بررسي مي‌كند، بهره جستند.

اين پژوهشگران ايستگاهي به نام Ridge A را روي قله‌اي به ارتفاع 4053 متر در قاره جنوبگان (جنوبي‌ترين قاره كره‌زمين) ‌، با دقت زيادي انتخاب كردند.

اين مطالعه نشان داد متوسط دماي زمستاني در آنجا منفي 70 درجه سلسيوس بوده و مقدار بخار آبش در هوا كمترين حد ممكن را دارد. اين ايستگاه همچنين، آنقدر آرام است كه هيچ ناآرامي جوي در آن ديده نمي‌شود، عاملي كه در ايستگاه‌هاي ديگر مانع رويت ستارگان مي‌شود. ويل سندرز، مدير پژوهش بريتانيا ‌ استراليايي مستقر در استراليا مي‌گويد: آنقدر اين مكان آرام است كه وزش هيچ باد و جابه‌جايي هوايي در آن ثبت نشده است.

سندرز مي‌افزايد: همه اين عوامل كنار هم جمع مي‌شوند تا بتوانيم براي يك ايستگاه رصد نجومي دستورالعمل كاملي تهيه كنيم. تصاوير نجومي گرفته شده از Ridge A حداقل بايد 3 برابر واضح‌تر از تصاوير بهترين ايستگاه‌هاي مورد استفاده فعلي ستاره‌شناسان باشد.

از آنجا كه آسمان اين ايستگاه تاريك‌تر و خشك‌تر است، در نتيجه قدرت يك تلسكوپ متوسط، با قدرت بزرگ‌ترين تلسكوپ‌هاي ايستگاه‌هاي ديگر كره‌زمين برابري مي‌كند. سندرز همچنين مي‌گويد: اين ايستگاه حتي نسبت به رصدخانه‌‌هاي هميشه مهيج روي نوك قله‌هاي بلند هاوايي و شيلي برتر عمل خواهد كرد.

پژوهشگران تاكيد دارند حتي كيفيت تصاوير شكار‌شده تلسكوپ مستقر در اين ايستگاه مي‌تواند بخوبي تصاوير ارسالي از تلسكوپ مستقر در ايستگاه فضايي هابل باشد. اين ايستگاه كه در داخل مرزهاي جنوبي (قطب‌جنوب)‌ استراليا واقع است از اولين رصدخانه مجهز به دستگاه‌هاي خودكار بين‌المللي 144 كيلومتر فاصله دارد و در مقايسه با ايستگاه Dome A كه چيني‌ها بر پا كرده‌اند، بلندترين نقطه روي فلات قطب جنوب به حساب مي‌آيد. اين رهيافت علمي، به همراه جزييات بيشتر در نشريه تخصصي انجمن نجوم آگوست امسال به چاپ رسيد.


مترجم: محمدنقي عزيزي

منبع: Live Science

+ نوشته شده در شنبه هجدهم مهر 1388ساعت 9:37 توسط زرتشت |

وقتي كه ما سوخت‌هاي فسيلي را مي‌سوزانيم نه‌تنها باعث افزايش انتشار دي‌اكسيد‌كربن در جو زمين مي‌شويم بلكه مقدار زيادي از آن جذب آب درياها و اقيانوس‌ها شده و آب را به اسيدكربنيك تبديل مي‌كند.

اين نوع آب به ماده خورنده‌اي تبديل مي‌شود كه اثرات زيانباري بر نرم‌تنان صدف‌دار و مرجان‌ها بر جاي مي‌گذارد.زيست شناسان اكنون به اين نتيجه رسيده‌اند كه افزايش ميزان اسيدي شدن آب اقيانوس‌ها مي‌تواند حيات بسياري از آبزيان را با خطرات جدي روبه‌رو كند. بررسي‌هاي محققان در سواحل كاليفرنيا نشان داده است كه زندگي آبزيان در حال تكاپو و پيشروي بيشتري است.

شيرهاي دريايي با وزن 600‌پوند و يا بيشتر براي يافتن جاي مناسب در حال جابه‌جايي و نزاع با يكديگرند و سعي دارند خودشان را داخل حفره‌هايي كه تحمل وزن آنها را ندارد جا دهند.اريك پين، زيست شناس دريايي با توجه به تحقيقاتي كه درباره آبزيان اقيانوس‌ها انجام داده، تصويري نگران‌كننده از زندگي آينده آبزيان به دست مي‌دهد. او عقيده دارد تمدن و شهرنشيني دريچه‌اي است كه آلودگي هوا و دريا را در پي دارد. دي‌اكسيد‌كربني كه از طريق لوله‌هاي اگزوز اتومبيل‌ها، دودكش‌هاي لكوموتيو‌ها و وسايل خانگي و صنعتي به جو زمين منتقل مي‌شود سهم بسزايي در آلوده‌كردن محيط‌زيست به‌عهده دارند.

اريك پين مي‌گويد: حداقل يك‌سوم دي‌اكسيدكربن منتشر‌شده در هوا جذب اقيانوس‌ها مي‌شوند و اين موضوع مي‌تواند هم خوشايند باشد و هم ناخوشايند؛ خوشايند به اين علت كه از آلوده شدن بيشتر هوا جلوگيري مي‌شود و ناخوشايند به اين علت كه آب اقيانوس‌ها را اسيدي‌تر كرده و تهديدي براي ادامه حيات آبزيان است.اسيدي شدن با مقياس‌PH سنجيده مي‌شود.

آزمايش‌هاي انجام شده نشان داده كه تا به حال اقيانوس‌ها يك دهم واحد اسيدي‌تر شده‌اند و انتظار مي‌رود تا پايان قرن جاري اين مقدار به نيم واحد افزايش يابد. البته اين عدد به ظاهر كم به‌نظر مي‌رسد ولي بسيار غافلگيرانه است. وقتي كه ما از افزايش فقط نيم واحد صحبت مي‌كنيم بدين معني است كه آب دريا سه‌برابر اسيدي‌تر شده است و اين خطري جدي براي ادامه حيات آبزيان است.

آزمايش تاثير اسيدي شدن آب بر آبزيان

در طول 6 الي 7 سال گذشته مطالعات زيست‌شناسان دريايي بيشتر متوجه حيواناتي بوده كه عقيده دارند مورد آسيب بيشتري قرار مي‌گيرند. آزمايشات نشان داده است كه اگر اسيدي شدن آب اقيانوس‌ها بيشتر شود پوسته آهكي نرم‌تنان دريايي نظير حلزون‌ها و مرجان‌ها را به مرورزمان در خود حل كرده و از بين مي‌برد.

اريك پين به‌عنوان عضوي از اعضاي محققان در تلاش است كه دستاوردهاي منطقي براي زندگي همه موجودات دريايي جست‌وجو كند. او مي‌گويد: ما بايد بفهميم كه موجودات آبزي چه پاسخي درباره اسيدي‌تر شدن آب از خود بروز مي‌دهند و مي‌كوشيم كه در اين مرحله آزمايشاتي روي آبزيان مهره‌دار و بي‌مهره‌اي كه دردسترس داريم انجام دهيم.

اين كار به ما كمك مي‌كند تا عكس‌العمل انواع موجودات را نسبت به ميزان متفاوت دي‌اكسيدكربن موجود در آب مقايسه كنيم. در اين آزمايشگاه بيشتر روي آبزياني آزمايش مي‌شود كه در اعماق درياها زندگي مي‌كنند و فشار زيادي روي آنها وارد است‌ هر حيواني با واكنش خاصي در برابر آزمايشات روبه‌رو است در بعضي از موجودات اين واكنش‌ها آشكارتر از ديگران است و در عده‌اي نيز آزمايشات به نتيجه مطلوبي نمي‌رسد.

هرچه محيط آزمايش اسيدي‌تر شود حيوانات مجبورند براي بقاي خود انرژي بيشتري مصرف كنند. البته هنوز خيلي زود است كه وضعيت اكوسيستم اقيانوس‌ها را پيش‌بيني كنيم اما حداقل چيزي كه مي‌توان گفت اين است كه تغييرات زيادي در زندگي آبزيان دريايي در حال وقوع است و اين موضوع بايد مورد مطالعه بيشتري قرار گيرد.

http://www.npr.org/ ترجمه عبدالحسين غلامرضايي


+ نوشته شده در یکشنبه یکم شهریور 1388ساعت 11:49 توسط زرتشت |

یک گیاه غول‌آسا که می‌تواند سوسک‌ها و حتی جوندگان را ببلعد در آسیای جنوب شرقی کشف شده است.

 به گزارش لایوساینس این گیاه گوشتخوار با نام علمی nepenthes attenboroughii در ماونت ویکتوریا، کوهستان دوردستی در پالاوان در فیلي‌پین یافت شد.

گروه پژوهشی به رهبری استیوارت مک پیرسیون از شرکت Red Fern Natural History Productions در سال 2000 هنگامی از وجود این گیاه خبردار شدند که گروهی از میسیونر‌های مسیحی هنگام کوهپیمایی در این منطقه به آن برخوردارند و ماجرا را به یک روزنامه محلی گزارش کردند.

 این گیاه کوزه‌ای که رده خود دومین گیاه بزرگ جهان محسوب می‌شود، می‌تواند تا 120 سانتی‌متر رشد کند و ساختارهای کوزه‌ای ان پر از مایع است.

 این گیاه شیره‌ای را در دهانه این کوزه‌ها ترشح می‌کند که موش‌ها،‌حشرات و سایر جانوران کوچک را به سمت خود جلب می‌کند. هنگامی حیوانی به درون کوزه گیاه افتاد، آنزیم‌ها و اسیدهایی درون مایع بدن او را تجزیه می‌کنند.

مک پیرسون در باره این گیاه گفت:‌"همه گیاهان گوشتخوار طوری تکامل پیدا کرده‌اند تا حشرات را بگیرند، اما انواع بزرگتر آنها مانند این گیاه می‌توانند موش‌ها و قورباغه‌ها را هم بخورند. نکته تعجب‌آور این است که گیاهی به این بزرگی چطور برای این همه مدت کشف‌نشده باقی مانده است."

بزرگترین گیاه کوزه‌ای گوشتخوار جهان با نام علمی nepenthes rajah در سال 1858 بوسیله طبیعی‌دان انگلیسی هیو لاو در بورنئو کشف شد

همشهری

+ نوشته شده در شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 10:30 توسط زرتشت |

گروهي از بيولوژيستهاي ايتاليايي با بررسي نوعي ماهي پشه خوار موفق شدند زبان اين ماهي را کشف کنند و نشان دهند اين توانايي حداکثر در گروههاي چهار نفره امکانپذير است.

Gambusia Holbrooki ماهي کوچکي به طول 5 سانتي متر با اصليت آمريکاي شمالي و از نوع ماهيهاي پشه خوار است. به همين منظور اين ماهي اوايل قرن بيستم به منظور مبارزه با مالاريا به اروپا آورده شد.

اکنون گروهي از دانشمندان دپارتمان روانشناسي عمومي دانشگاه پادوا با کشف زبان اين ماهيها کشف کردند که توانايي «آواز خواندن» اين گونه از ماهي تنها تا گروههاي چهار نفره جواب مي دهد.

در اين خصوص اين بيولوژيستها اظهار داشتند: ما در اين آزمايش يک ماهي Gambusia Holbrooki را در يک طرف استخر قرار داديم و در طرف ديگر چند گروه متشکل از تعدادي ماهي هم نوع را گذاشتيم. در اين آزمايش مشاهده شد که ماهي تنها مي تواند با کمک آوازي که گروه ماهيهاي متشکل از حداکثر 4 ماهي مي خوانند، موقعيت آنها را تشخيص دهد.

به گزارش آنسا ، به خصوص اين تشخيص زماني اتفاق مي افتد که ماهي تنها بايد از ميان گروههاي با دو و يا سه ماهي و همچنين گروههاي متشکل از سه يا چهار ماهي يکي را انتخاب کند. در حقيقت در اين آزمايش ماهي تنها موفق شد با درک آواز گروههاي متشکل از دو تا چهار ماهي موقعيت آنها را تشخيص دهد.

اين درحالي است که وقتي ماهي مجبور بود گروهاي با پنج يا شش ماهي را تشخيص دهد، موفق به شناسايي آنها نمي شد.

اين دانشمندان از اين آزمايش نتيجه گرفتند که اين ماهيها تنها مي توانند تا زماني که در گروههاي چهار نفري هستند، آواز بخوانند و زماني که گروه آنها بزرگتر شد دست از آواز خواندن مي کشند.

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در شنبه هفدهم اسفند 1387ساعت 15:32 توسط زرتشت |

غواصان نوعي ماهي کشف کرده اند که توانايي بينايي آن مانند انسان است. زن و شوهري به نام باک و فيتري که در آبهاي سواحل اندونزي به غواصي مشغول بودند به نوعي ماهي با ظاهري وحشتناک برخوردند که با ساير ماهيها تفاوت دارد.چشمان اين موجود عجيب بر خلاف ساير ماهي ها به جاي دو پهلوي سرش مانند انسان در وسط صورتش قرار دارد و به اين ترتيب مي توان چنين نتيجه گرفت که اين ماهي مي تواند مانند انسان فاصله خود را با اشياء تشخيص دهد.

به گفته غواصان طول اين ماهي به اندازه مشت يک انسان بالغ ، تمام بدن ان پوشيده از چين و خطوط راه راه و محل زندگي آن در شکاف هاي بين صخره هاي مرجاني است و شايد به همين دليل تاکنون کسي متوجه وجود آن نشده است.

زن و شوهر غواص پس از اين که هيچ اطلاعاتي در مورد اين ماهي در کتابها نيافتند به يک کارشناس مراجعه و تاکيد کردند طي چهل سال تحقيق روي موجودات دريايي تاکنون هيچ ماهي را مشاهده نکرده که بينايي آن مانند انسان باشد.
جام جم آن لاين

+ نوشته شده در شنبه هفدهم اسفند 1387ساعت 15:30 توسط زرتشت |

محققان بيولوژيست موفق به کشف گونه اي از ماهي ها شده اند که توانايي حرکت دادن چشم به داخل سر شفاف خود را داشته و با استفاده از اين خصلت ميزان بينايي خود را در محيط تاريک اعماق دريا افزايش مي دهند.

بيولوژيستهاي دريايي اعلام کردند که گونه هايي از ماهي هاي عمق بالا در اقيانوسها با نام برل آي واقعا در پشت سر خود دو چشم دارند. اين ماهي که به زندگي در اعماق تاريک دريا عادت کرده متناسب با نوع زيستگاه خود توانايي رديابي شکارچيان و مواد غذايي را در خود پرورانده است.

بيولوژيستهاي موسسه مونتري بي، زماني که به منظور کشف سيستم بينايي اين ماهي شگفت انگيز در اعماق دريا مشغول تصويربرداري بودند متوجه توانايي هاي بي نظير اين آبزي شدند.

دانشمندان براي سالها معتقد بودند که چشمان برل آي ثابت بوده و تنها توانايي مشاهده اجسام و اجرامي را دارد که از مقابلش عبور مي کنند. با اين حال تحقيقات نشان مي دهد که چشمان اين ماهي با نام علمي ماکروپينا ميکروستوما به گونه اي تکامل يافته است که توانايي ديد در تمامي جهات و زاويه ها را از ميان سر نامرئي و شفاف خود خواهد داشت.

اين ماهي در طول زمان آموخته است تا چشمان خود را به درون سر حرکت داده و از اين طريق شکارچيان و شکارهاي خود را به خوبي مشاهده کند. در حالي که تمامي بدن ماهي تاريک به نظر مي رسد، قسمت بالايي سر اين جاندار کاملا شفاف بوده و چشمهاي آن به خوبي قابل مشاهده است.به گفته بيولوژيستهاي تکاملي، اين توانايي قدرت بينايي بالايي را متناسب با محيط سخت حيات براي اين جاندار به ارمغان آورده است تا بتواند امنيت خود را فراهم آورد.

اين ماهي تنها چند اينچ بلندي دارد و در عمقي پايين تر از سطح نفوذ نور خورشيد زندگي مي کند. همچنين بارل آي از باله هاي بزرگ و مسطح خود براي بي حرکت بودن در آب استفاده مي کند. اين به آن مفهوم است که ديگر جانداران توانايي احساس کردن و مشاهده کامل اين جاندار را نخواهند داشت.

زماني که ماهي غذاي مورد نظر خود را مشاهده مي کند از تاريکي خارج شده و با سرعتي بالا شکار خود را مي بلعد. همچنين ماهي هنگامي که به سطوح کم عمقتر حرکت مي کند به منظور جلوگيري از خيره شدن به خورشيد چشمهاي خود را به سمت جلو حرکت داده و به مسير شناي خود چشم مي دوزد. محققان معتقدند چشمان درخشان و سبز رنگ اين ماهي عجيب به فيلتري مجهز است که علاوه بر رد کردن تابش خورشيد توانايي رديابي انعکاسهاي فسفري ماهي هاي کوچک و ستاره هاي دريايي- غذاهاي مورد علاقه اين جاندار- را خواهد داشت.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافيک ، از جمله خصوصيات منحصر به فرد اين ماهي کمين کردن در عمق 800 متري در پايين تر از سطح نفوذ نور خورشيد، داشتن دو حفره مشابه با حفره هاي بيني انسان در مقابل سر و داشتن غشاي کريستالي مايع در برابر چشمها به منظور محافظت از چشم ها است. در صورتي که اين غشاي کريستالي پاره شود فشار موجود در عمق بالاي دريا جاندار را از پا در خواهد آورد.

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در شنبه هفدهم اسفند 1387ساعت 15:26 توسط زرتشت |

The hatchlings of the California two-spot species start life at the Ocean Institute, which is raising them for educational programs

Baby octopuses


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه شانزدهم آذر 1387ساعت 15:14 توسط زرتشت |

The mountain gorillas of Virunga National Park have been mostly unharmed by the civil war. But they are caught in a struggle between the government and rebels over who should control the park.

Virunga National Park, Congo

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه شانزدهم آذر 1387ساعت 12:14 توسط زرتشت |

محققان به تازگي پنگوني را كشف كردند كه گونه آن 500 سال قبل منقرض شده بود.

به گزارش فارس به نقل از آسوشيتدپرس، محققان به تازگي در مطالعات خود در نيوزيلند موفق به كشف پنگوئني كه 500 سال قبل منقرض شده، شدند.

محققان معتقدند كه انسان‌هاي اوليه كه در نيوزيلند زندگي مي‌كردند با شكار اين نوع پنگوئن باعث انقراض اين گونه شده‌اند و اين تحقيقات نشان مي‌دهد.

اين محققان از استخوان‌هاي باقي مانده از پنگوئن‌هاي منقرض شده DNA تهيه كرده‌اند.
اين تيم تحقيقاتي اعلام كرده‌است كه آزمايش استخوان‌هاي قديمي به ما كمك مي‌كند تا بتوانيم بفهميم كه اين گونه جديد كشف شده صدها سال قبل منقرض شده‌اند.

به گزارش آسوشيتدپرس، مهاجران اهل جزاير پلينزى در حالي سال 1250 به نيوزيلند آمدند و با شكار اين پرندگان باعث انقراض آن‌ها شدند.

همشهری آن لاین

+ نوشته شده در شنبه شانزدهم آذر 1387ساعت 12:1 توسط زرتشت |

قاره افريقا بيشتر از انکه گازهاي گلخانه‌اي در جو زمين منتشر کند اين گازهاي خطرناک را جذب مي‌کند.

نتايج تحقيقات برنامه جهاني کربوافريقا که پانزده موسسه آفريقايي و اروپايي و همچنين سازمان خواربار و کشاورزي ملل متحد، فائو، را شامل مي‌شود نشان داد گرچه آفريقا نيز به نوبه خود در انتشار گازهاي آلاينده گلخانه‌اي در جو زمين نقش دارد اما واقعيت اين است که اين قاره بيشتر از آنکه گاز دي اکسيد کربن در زمين منتشر کند اين گاز خطرناک را که افت بزرگ لايه ازون است جذب مي‌کند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم آذر 1387ساعت 9:10 توسط زرتشت |

Researchers say they have figured out why sea turtles that normally feed and breed in shallow water or on land will, very rarely, go deep sea diving: the reptiles are on reconnaissance.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه نوزدهم مرداد 1387ساعت 15:35 توسط زرتشت |

كشور تانزانيا واقع در شرق قاره آفريقا از طبيعت و حيات وحش غني و بسيار متنوعي برخوردار است. اين كشور با در پيش گرفتن يك سياست صحيح و آينده نگر تلاش زيادي را براي حفظ طبيعت و حيات وحش خود انجام داده و امروز درآمد ناشي از توريست هايي كه براي مشاهده اين طبيعت غني به تانزانيا سفر مي كنند ، يكي از منابع عمده ارز خارجي اين كشور را تشكيل مي دهد. تانزانيا داراي پارك هاي وحش ملي حفاظت شده اي است كه در جهان شهرت دارند. اين كشور با جديت با شكارچيان غيرقانوني و قاچاقچيان حيوانات برخورد كرده و آنها را به سختي مجازات مي كند. پارك هاي وحش تانزانيا مهمترين جاذبه توريستي اين كشور است.

شير سلطان پارك هاي وحش تانزانيا است. راهنمايان اغلب مي دانند كجا مي توان شيرها را پيدا كرد. اما مشاهده آنها از نزديك دشوار بوده و به شانس و اقبال توريست ها بستگي دارد.

در پارك هاي وحش تانزانيا صحنه هاي زيادي وجود دارد كه حواس توريست را به خود معطوف كرده و گاهي موجب مي شود تا او از صحنه جالب تري غافل شود. مثل اين توريست زن كه ظاهرا دارد يك ميمون را تماشا مي كند و از فيل جواني كه از فاصله نزديك اتومبيلش عبور مي كند، غافل شده است.

يكي از پديده هاي تماشايي پارك هاي تانزانيا مشاهده مهاجرت ساليانه ويلدبيس ها است. هر سال نزديك 2 ميليون راس ويلدبيس در فاصله ماه هاي ژانويه و فوريه طول پارك سرنگتي را مي پيمايند.

تصوير يك زرافه در كنار درياچه مانيارا. زرافه ها مانند فيل ها و غزال ها از جمله جانوراني هستند كه مي توان آنها را در پارك هاي تانزانيا به آساني و به وفور مشاهده كرد

دو فيل در كنار درياچه مانيارا در شرق دره وسيع ريفت به نظر مي رسد با يكديگر مسابقه دو مي دهند. فيل ها جانوراني اجتماعي هستند كه به صورت گروهي زندگي مي كنند.

تصوير يك ايمپالا نر در حاشيه يك جاده در پارك سرنگتي. آنها به اندازه اي به حضور توريست ها عادت كرده اند كه حتي عبور اتومبيل هاي توريستي از نزديك آنها موجب رميدن و فرارشان نمي شود.

اغلب پارك هاي بزرگ تانزانيا از جمله سرنگتي را نمي توان بدون اتومبيل مشاهده كرد. اما لذت يافتن حيوانات در زيستگاه هاي طبيعي شان و ديدن آنها به اندازه اي جاذبه دارد كه بازديد كننده ساعات طولاني پيمودن مسير را فراموش مي كند.

در پارك هاي تانزانيا مي توان هزاران گورخر را مشاهده كرد. گله هاي گورخر اغلب در كنار گله هاي ويلدبيس ديده مي شوند.

مشاهده كروكوديل ها در حاشيه رودخانه ها امري رايج است. كروكوديل ها معمولا زندگي مسالمت آميزي را در كنار اسب هاي آبي دارند.

اين اسب آبي قطعا به دليل بيماري تلف شده و جسدش يك ضيافت شاهانه براي كروكوديل ها محسوب مي شود. همزيستي كروكوديل ها و اسب هاي آبي پس از مرگ خاتمه مي يابد.

با تشکر از دوستان در جام جم آن لاین

+ نوشته شده در چهارشنبه دوم مرداد 1387ساعت 9:56 توسط زرتشت |

صدها جوجه پنگوئن که از سواحل یخ‌زده سرزمین قطبی جنوبگان رانده شده بودند در سواحل گرمسیری ریودوژانیرو در برزیل یافت شدند.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه به گفته ادواردو پیمنتا، مقام سازمان حفاظت از محیط زیست ساحلی در شهر کابو فریو، بیش از 400 پنگوئن که اغلب آنها کم‌سن بوده‌اند، مرده در این منطقه یافت شده‌اند.

به گفته پیمنتا گرچه پیدا کردن تعدادی پنگوئن - مرده یا زنده - که به وسیله جریان‌های قوی اقیانوسی از تنگه ماژلان به سواحل گرمسیری برزیل رانده می‌شوند، شایع است، تعداد پنگوئن‌های یافت‌شده امسال بیشتر از هر سال دیگری بوده است.

نظر کارشناسان در مورد این حادثه متفاوت است.

تیاگو مونیز، دامپزشکی در باغ‌وحش نیتروی، معتقد است که ماهی‌گیری مفرط بوسیله انسان‌ها و کمبود منابع ماهی،این پنگوئن‌ها را وادار کرده است که تا از ساحل فاصله بیشتری بگیرند تا به غذا دست یابند و این کار آنها را در معرض جریان‌های قوی اقیانوسی قرار می‌دهد.

به گفته مونیز باغ‌وحش نیتروی، بزرگترین باغ‌وحش دولتی برزیل، از هم اکنون حدود 100 پنگوئن برای درمان در امسال دریافت کرده است و بسیاری از آنها به نفت آلوده بودند.
در مقابل اریل کوستا از دانشگاه فدرال ریودوژانیرو معتقد است که ممکن است الگوهای آب و هوایی در این رویداد دخیل باشد.

 کوستا می‌گوید:"به نظر من آلودگی آنقدر بالا نیست که به این سرعت بر این پرندگان اثر بگذارد. در عوض من معتقدم که ما به این علت  پنگوئن‌های کم‌سن‌تر و بیمارتری را به ساحل افتاده می‌بینیم، که گرمایش جهانی بر جریان‌های اقیانوسی تاثیر می‌گذارد و توفان‌هایی را ایجاد می‌کند که دریا را متلاطم می‌ کنند.

 کوستا معتقد است که اکثریت بزرگی از پنگوئن‌هایی که به ساحل افتاده‌اند، جوجه پنگوئن‌هایی هستند که تنها آشیانه خود را ترک کرده‌اند تا به دنبال غذا بگردند، اما نتوانسته‌اند در برابر آب و هوای آشفته مقاومت کنند.

هر سال برزیل چندین پنگوئن را با هواپیما به قاره جنوبگان و منطقه پاتوگونیا در جنوبی‌ترین بخش آمریکای جنوبی بازمی‌گردانند

همشهری آنلاین

+ نوشته شده در دوشنبه سی و یکم تیر 1387ساعت 11:45 توسط زرتشت |

کارشناسان در موزه تاریخ طبیعی لندن به خودشان مفتخرند که توانسته‌اند گونه‌های حیاتی را از سراسر دنیا شناسایی کنند، از پرندگان و پستانداران گرفته تا حشرات و مارها.

با این وجود آنها نمی‌توانند یک سوسک کوچک قرمز و سیاه که در باغ‌های خود موزه ظاهر شده است، شناسایی کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس ماکس بارکلی، مدیر مجموعه‌های حیاتی موزه گفت این حشره  بادامی‌شکل با اندازه حدود یک دانه برنج، برای اولین بار در ماه مارس 2007 برای اولین بار در بر روی برخی از درختان چنار که در زمین‌های این موزه قرن نوزدهمی رشد می‌کنند، ظاهر شد.

به گفته او در طول سه ماه این سوسک به شایع‌ترین حشره در این باغ بدل شد، و همچنین در سایر پارک‌های مرکز لندن هم یافت شد.

این موزه در مجموعه‌ خود بیش از 28 میلیون گونه حشره دارد، اما هیچکدام آنها با خصوصیات این حشره جدید تطبیق نداشتند. با این وجود بارکلی هنوز در مورد یافتن این حشره را کشفی جدید بخواند محتاط است.

او گفت: "من انتظار ندارم که گونه‌های جدید حیاتی را در باغ‌های یک موزه پیدا کنم. در اعماق جنگل‌های بارانی گرمسیری امکانش وجود دارد، اما نه در مرکز لندن."

این حشره شبیه آروکاتوس روسلی Arocatus roeselii است که در اروپای مرکزی یافت می شود، اما رنگ قرمز روشن‌تری دارد و بر روی درخت‌های توسکا زندگی می‌کند.

حشره‌شناسان گمان می‌کنند که این سوسک جدید گونه‌ای از روسلی است که برای زندگی روی درخت‌‌های چنار تطبیق یافته است، اما امکان اینکه گونه‌ای جدید باشد را هم تصدیق می‌کنند.

در هر حال به نظر می‌رسد، که ماندن این بازدیدکننده کوچک موزه بی‌ضرر باشد.

بارکلی می‌‌گوید: "ما منتظر ماندیم تا ببینیم آیا این حشره می‌تواند زمستان انگلیس را دوام بیاورد. سوسک‌ها زمستان را از سر گذراندند و به تکثیر ادامه دادند. بنابراین ما اکنون بهتر می‌توانیم معلوم کنیم که منشا این سوسک چیست."

همشهری آن لاین

+ نوشته شده در یکشنبه سی ام تیر 1387ساعت 9:34 توسط زرتشت |

عده‌اي از کانادایی‌ها تلاش مي‌كنند یک خرچنگ عظیم‌الجثه 100 ساله را آزاد كنند

خرچنگ‌دوست‌ها در تلاش هستند تا یک بازار ماهی در ایالت برونشویک در شرق كانادا را متقاعد کنند که یک خرچنگ عظیم‌الجثه را که تصور می‌شود، بیش از 100 سال داشته باشد، آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این سخت‌پوست 10 کیلوگرمی نر که "دی‌دی‌ بزرگ" نامیده می‌شود، در ابتدای این ماه در خلیج فاندی صید شد و اکنون در مغازه Big Fish بازار ماهی شدیاک به نمایش درآمده است.

به گفته صاحب مغازه، دنیس بو، قرار بود که این خرچنگ در هفته‌های آینده به حراج گذاشته شود.

اما کارزار گسترده‌ای برای جلوگیری از ختم شدن سرنوشت این خرچنگ به قابلمه آب جوشان به طور غیرمنتظره‌ای این برنامه را به هم زد.

فعالان حمایت از حیوانات یک تومار اینترنتی ایجاد کردند و زنی در شهر ونکوور در ساحل غربی کانادا از انجمن حمایت از حیوانات تورونتو و گروه حامی حقوق حیوانات PETA درخواست کمک کرد.

خانم لورا- لی شاو اهل ونکوور به شبکه سراسری سی‌بی‌سی گفت پختن زنده‌زنده خرچنگ‌ها در آب جوش عملی وحشیانه است. او از طرفداران این خرچنگ خواست پول‌های‌شان را جمع کنند تا آزادی او را بخرند.

 روزانه بیش از 1000 توریست در این مغازه توقف کرده‌اند تا خرچنگ عظیم‌الجثه را ببینند. صاحب مغازه گفت: "حدود نیمی از آنها می‌گویند می‌خواهند مهمانی بزرگی به راه بیندازند و خرچنگ را بخورند و نیم دیگر می‌خواهند او آزاد شود."

به گفته او، یک پسربچه هم که به از پشت محفظه شیشه‌ای به این موجود خیره شده بود، می‌گفت می‌خواهد او را به عنوان یک حیوان خانگی نگهدارد.

بالاترین قیمت پیشنهادی تا به حال 3500 دلار از سوی یک زن اهل اونتاریو برای آزاد کردن خرچنگ بوده است.

مقامات شیلات هم گفته‌‌اند که پیش از بازگردان خرچنگ به دریا باید او را معاینه کنند تا بیمار نبودن و امکان‌پذیربودن رهاکردن تایید شود

همشهری آن لاین

+ نوشته شده در یکشنبه سی ام تیر 1387ساعت 9:33 توسط زرتشت |

.Oyster 'seeds' are dying as Pacific Coast waters grow warmer

For decades, the unwritten motto at shellfish hatcheries in the Pacific Northwest was "Better oysters through science."

Scientists mated the heartiest, fastest-growing stock to produce plumper, sweeter oysters for slurping raw on the half-shell or frying up to dip in tangy sauces.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و پنجم تیر 1387ساعت 10:16 توسط زرتشت |

یک گربه‌سان موسوم به سیاهگوش برای اولین بار طی ۱۰۰ سال گذشته در کوه های آلپ ایتالیا دیده شده‌است.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم فروردین 1387ساعت 13:1 توسط زرتشت |

Delay over polar bear protection is criticized

The chairwoman of the Senate Environment Committee on Wednesday criticized Interior Secretary Dirk Kempthorne for failing to appear before her panel to explain why the Bush administration had delayed a decision on whether to protect polar bears under the Endangered Species Act.

Sen. Barbara Boxer (D-Calif.) said it was wrong that Kempthorne declined her invitation to appear before the committee.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه بیستم فروردین 1387ساعت 9:13 توسط زرتشت |

جلبك هاي درياچه تهديدي براي سلامت انسانها هستند

نتايج بررسيهاي اخير نشان مي دهد جلبك ها كه به «سوسك هاي درياچه» موسومند، نه تنها سبب نابودي زندگي دريايي شده بلكه به زندگي انسانها نيز آسيب مي رسانند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه هجدهم فروردین 1387ساعت 10:43 توسط زرتشت |